8000 Székesfehérvár, Budai út 7. Elérhetőségek Telefon: +36 22 506-162, +36 22 506-472 Fax: 06 22 506-472 @sztelekiblanka
HAT-20 -01 Szlovéniai magyarság élete napjainkban

2021. szeptember 20 - 23.
8.b osztály
A program a pályázatban vállaltaknak megfelelően a tervezett útvonalon (Székesfehérvár - Lendva – Belatinc – Göntérháza – Kapornak –Bakonaki-tó – Dobronak - Alsómarác –Ljubljana – Celje – Ptuj – Székesfehérvár) sikeresen megvalósult.
A tanulmányi kirándulás elérte legfőbb célját. A tanulók a nagyszámú látnivalónak köszönhetően betekintést nyerhettek Magyarország határain túl élő magyarság mindennapi életébe, kultúrájába, hagyományaiba, nyelvjárásába. A szlovéniai magyarok életének megismerése, a kapcsolatteremtés a helyi magyarsággal az együvé tartozás érzését erősítette. Emellett a gyerekek szociális érzékenysége fejlődött és az osztályközösség formálása is lehetővé vált.
A megvalósult részletes program
1. nap:
Reggel 7.00 órakor indultunk a Székesfehérvár, Gyümölcs utcai parkolóból. Folyamatosan utaztunk, rövid technikai szünettel Lendváig. Az Őrség szlovéniai területén húzódnak azok a dombok, melyek közt hol megbújva, hol hegytetőre kúszva találtuk a magyarok falvait, élettereit. Először a magyarok központjába, Lendvára érkeztünk, ahol egy közös gyalogos sétát tettünk. Felkerestük a várat, megnéztük a régészeti, néprajzi, történelmi kiállítás látnivalóit. Lendva híres szülöttjének, Zala György szobrászművésznek is itt rendeztek be egy emlékszobát.
A Lendvai Kétnyelvű Általános Iskola magyar diákjaival, a vírushelyzet miatt nem találkoztunk. A gimnáziumot csak kívülről tekintettük meg, melynek falán található Széchenyi István és Kossuth Lajos emléktáblája.
Megtekintettük a Szent Katalin templomot, mely előtt áll Szent István szobra. Megcsodáltuk a Makovecz Imre által tervezett Kultúrpalotát.
A Vendvidék legjelentősebb települését, Belatincot (Beltinci) a Bánffyak, a Csákyak, majd a Zichyek birtokolták. Szent Lászlóról elnevezett barokk-neobarokk temploma Muravidék egyik legjelentősebb alkotása, amely a Zichy család temetkezési helyéül is szolgált. A szomszédos telken áll a négy sarokbástyás Zichy-vár, amelynek a középkorban védelmi szerepe lehetett, egykor vizesárok vette körül. A legenda szerint a várkastélyt és a templomot alagútrendszer kötötte össze.
Ellátogattunk Göntérházára, ahol a 19. századból származó fából készült haranglábat tekintettük meg.
Programunkat Kapornakon fejeztük be, ahol megtekintettük a Helytörténeti és Néprajzi Gyűjteményt, mely az egykori Skerlák házban működik. A magyar lakta település néprajzilag az Őrség része.
Hódosra érkeztünk, ahol elfoglaltuk a szállást és megvacsoráztunk. Hódos a Muravidék őrségi részéhez tartozik (Őrihódosként is ismerjük), többségében magyarok lakta falu. (3 éj)
2. nap:
Reggeli után Dobronakra utaztunk, a szinte tisztán magyarok lakta faluba, az egykori Hetési-falvak központjába. Megtekintettük az európai hírű és látogatottságú Orchidea Farmot és Trópusi Kertet. Helyi magyar vállalkozásként a trópusi kertben mintegy 2000 négyzetméteres üvegházban nemcsak orchideák találhatók, de sok, ezen az éghajlaton szokatlan növény is él. A látogatóknak tanácsokkal is kedveskednek. Itt, a faluban található a helyi hagyományőrző közösségek központja, a helytörténeti és néprajzi gyűjteménynek otthont adó közösségi ház – PannArt.
A trópusi hangulat után ellátogattunk a falu határában található Bakonaki tóhoz. Az itt érezhető gyógyító energiákat a helyiek régóta ismerik, és azokat már a tudomány is megerősítette. A környék különlegesnek számít, az itt található Szent Vid kápolna már ősidők óta „templomos” hely volt, és az itt fakadó forrást is gyógyító erejűnek tartják.
Az ebédet a magyar nemzetiségű család által üzemeltetett Hancsik-tanyán fogyasztottuk el, ahol megismerkedtünk az Őrség aranya, a tökmagolaj sajtolásának technikájával, a vidékre jellemző gulyás és kukoricamálé készítésével. Minden, ami az asztalra került helyi termelők munkáját dicsérte.
Innen Alsómarácra utaztunk, hogy megismerkedjünk a Passero család birtokával. Mint a legtöbb család, ők is több mindennel foglalkoznak (szőlőművelés, borkészítés, tökmagolaj sajtolás), de legismertebbek a kézi készítésű csokoládéikról lettek. Az édes finomság készítését megtanultuk és meg is kóstoltuk. Visszatértünk szállásunkra, ahol vacsora várt ránk.
3. nap:
Reggeli után az ország fővárosába, Ljubljanába utaztunk. A barokk belvárosban megismerkedtünk a főbb nevezetességekkel: Hármas híd, Városháza, Dóm. Megismertük Batthyány Lajos történetét, aki a vesztő hely előtt az itteni vár börtönében raboskodott néhány társával együtt.
A Balassi Intézetben a József Attila Egyesület hosszú évek óta működtet magyar iskolát. Diákjaink nem találkozhattak a 11-15 éves korcsoporttal, de az intézet épületét megtekintettük.
A főváros után Hódosra, a szállásra utaztunk. Vacsora után diavetítéssel egybekötött értékelő estet tartottunk az addig megvalósított programelemekről.
4. nap:
Reggeli után elbúcsúztunk magyar vendéglátóinktól és Celjében egy városnéző séta közben ismerkedtünk a Cillei család történetével.
Haza úton Ptujnál időzünk egy kicsit. Megtekintettük a várat, mely Mátyás királlyal együtt még a mai szlovén népdalokban is gyakran emlegetett magyar várunk. Itt vettünk búcsút a szlovéniai magyarságtól és indultunk haza. Út közben technikai szünetre állunk meg.
18.00 órára érkeztünk Székesfehérvárra.