8000 Székesfehérvár, Budai út 7. Elérhetőségek Telefon: +36 22 506-162, +36 22 506-472 Fax: 06 22 506-472 @sztelekiblanka
HAT-18-02-0412 Királyi városok Erdélyben és Magyarországon

Első út: Nagyváradi diákok Székesfehérváron
1. nap
Megismerkedtek a partneriskolánk diákjaival. Megbeszéltük az előttünk álló napok tartalmát, kiosztjuk a feladatokat, meghatároztuk a készülő kiállítás tartalmi elemeit, kialakítotuk a munkacsoportokat. A székesfehérvári diákok színvonalas előadásokat tartottak az iskoláról, illetve Mátyás király életéről és székesfehérvári emlékeiről.
Felkerestük a Középkori Romkertet, Nemzeti Emlékhelyünket, a középkori magyar állam Szent István király által építtetett szakrális központját, amely 38 királykoronázás helyszíne volt. Itt őrizték a Szent Koronát, a királyi kincstárat és a levéltárat.
2. nap
Tanári idegenvezetéssel rövid sétát tettünk Székesfehérváron és közben felkeressük Mátyás király egyéb székesfehérvári vonatkozásait, helyszíneit is. Ellátogatunk a székesfehérvári Szent István Király Múzeumba, ahol láthattuk Mátyás király halotti pajzsának másolatát.
A diákok nyolcfős csoportokban (négy fehérvári és négy nagyváradi diák) fedezték fel Székesfehérvár legfőbb nevezetességeit. A kb. kétórás városnézés lezárára után Székes-fehérvár belvárosában rövid szabadprogram volt, melynek során alkalmunk nyílt apró emlék-, valamint ajándéktárgyak vásárlására is a történelmi belvárosban meghúzódó sétáló zóna és az Alba Plaza üzleteiben.
3. nap
Vezetett látogatás keretében megtekintettük a 996-ban alapított Pannonhalmi Bencés Apátságot. A helyi szerzetesek Szent István királyunk akarata szerint azóta is „országunk fennmaradásáért” imádkoznak.
Városnéző sétát tettünk Győrben, melynek során megismerkedtünk a római kori Arrabona nevezetességeivel. Sétánk kiindulópontja Városháza neobarokk épülete, majd a Baross Gábor utcán haladva a Széchényi tér felé, a, Duna Kapu irányába megérkeztünk a Káptalandombra. Felkerestük Szent László hermáját a Duna parti városban. Egyik legfontosabb nemzeti szakrális kincsünket a győri székesegyházban őrzik. Megalkotói a Kolozsvári testvérek voltak, akik az eredeti herma hű mását, Szent László arcformájának tökéletes másolatát készítették el.
A program folytatásaként Győrben felkerestük a Püspökvárat, ahol megismertük Apor Vilmos boldoggá avatott püspökünk életpályáját és mártírhalálának körülményeit. A Püspökvár az államalapítás korában épült vár, mely építése óta a győri püspökség székhelye.
A vár épületében megismerhetjük a Szent Korona, a Szent Jobb és a Szent László-herma győri kultuszának történetét. Az ereklye-terem a magyar és az európai szentek emlékét őrzi. A Szentek tornyában a püspökvár építésének történetét, a győri püspökök portréit és címereit láthatjuk.
Boldog Apor Vilmos vértanúságának eredeti helyszínén került berendezésre az a kiállítás, mely a püspök halálának 70. évfordulójára újult meg. Apor Vilmost egy részeg szovjet katona lőtte meg 1945-ben, Húsvét nagypéntekén, amikor a pincékben elrejtőzött fiatal lányokat, asszonyokat megvédte az erőszakoskodó, fegyveres betolakodók elől. A kiállításon nemcsak Apor Vilmost, korát és vértanúságát ismerhetjük meg, de a pince boltíves tereit bejárva átélhetjük ezeknek a sötét időknek a nyomasztó légkörét, amelyben fényesen rajzolódik ki Apor Vilmos püspök derűs természete és Istennek szentelt életútja.
Fakultatív program keretében látogatásunk végén felkapaszkodtunk a Püspökvár-Toronykilátójába. A kilátóba feljutva megcsodálhatjuk a város egyedülálló panorámáját.
4. nap
Közös kirándulást tettünk Csókakő várához, ahol egy izgalmakkal teli kirándulással és közös főzéssel tettük emlékezetessé az együttlétet. A vár tövében Nagy-Magyarország emlékművet láthattunk, amely az összetartozás érzést erősítheti bennünk.
Az étkezés után kiválogatták a csoportok a legjobban sikerült képeit, amelyeket az iskolák folyosóján állítunk majd ki. Értékeltük a közös kirándulásokat, programokat.
5. nap
A reggeli és a buszba való bepakolás után sétahajózásra indultunk a Velencei tavon, közben ismerkedünk a tó élővilágával, majd dél körül a nagyváradiak hazaindultak Erdélybe.
Második út: Székesfehérvári diákok Erdélyben
1. nap
13 óra körül érkeztünk Nagyváradra, ahol megismertük partneriskolánkat. Bemutatták nekünk az iskola épületét, majd megbeszéltük az előttünk álló napok tartalmát. Egy rövid kulturális bemutató után a gyerekek focimeccset játszottak, majd utána 16:00-tól városnézésre indultunk Nagyváradon, Pápay Zoltán hon- és népismereti vezetőnk segítségével. Sétánk során érintettük a Bémer és Szent László teret, a Fekete Sas Palotát, a Városházát, és sétálunk a Körös-parton. A séta után elfoglaltuk a szállásunkat a Góbé Csárdában – a szállás és az ellátás minden igényt kielégített.
2. nap
A gyerekek közös városnézésre és csoportfeladatokra indultak, ennek során egymást vezetve fedezték fel Nagyvárad további nevezetességeit. Eközben a nagyváradi diákok egy színvonalas történelemórát tartottak gyermekeinknek a főtéren. A következő program egy táncház volt, ahol a magyar néptánc alaplépéseinek elsajátítása után megismerkedhettünk a magyar népi hangszerekkel is. Délután Pápay úr vezetésével megtekintettük a nagyváradi várat, mely egy olasz stílusú reneszánsz vár, Közép-Európa egyik legjobban megőrzött erődítménye volt. A vár megtekintése után megemlékeztünk a trianoni békediktátum 99. évfordulójáról, majd visszatértünk szállásunkra. A vacsora után egy rövid kis találkozón elbúcsúztunk vendéglátóinktól.
3. nap
A harmadik nap délelőttjén a Nagymagyar-barlangba látogatunk, amely egy természet alkotta mestermű, már messziről is szemet gyönyörködtető 32 méter magas bejáratával. A gyerekek nagyon élveztük a Sebes-Kőrös felett átfutó, a talpuk alatt imbolygó függőhidat. Tovább haladtunk után megálltunk egy rövid fotószünetre a Királyhágón.
Kirándulásunk következő pontjaként meglátogattuk Körösfő négy fiatornyas református templomát, mely 1764-ben épült, középkori templom alapokra. A híres kazettás mennyezet mellett megtekintettük II. Rákóczi György falunak ajándékozott török szőnyegét. A református templom mellett főhajtással tisztelegtünk a Fîntinel-fennsíkon hősi halált halt Vasvári Pál emlékműve előtt.
Kolozsváron nagy királyunkra, Hunyadi Mátyásra emlékeztünk a szülői házánál, és a Piac teret díszítő Mátyás szoborcsoportnál, majd felkerestük Bocskai István szülőházát, ahol megemlékezünk az erdélyi fejedelemről. A Házsongárdi temetőben megkerestük Reményik Sándor, Dsida Jenő, Kós Károly és számos erdélyi fejedelem sírját. Vacsora után elfoglalták szállásunkat, amely újfent minden igény kielégítő volt.
4. nap
A negyedik nap délelőttjén hosszabb túrát tettünk a Tordai-hasadékban.
Megtekintettük Torockó főterét, de a szakadó eső miatt kiszállásra nem volt lehetőségünk. Nagyenyeden ellátogattunk a Bethlen Gábor fejedelem által alapított református kollégiumba, ahol minden részletre kiterjedő előadást hallgattunk meg Pápay Zoltántól.
Látogatást tettünk Gyulafehérváron, az Erdélyi Fejedelemség központjában. A bazilikában megemlékeztünk Erdély uralkodóiról, a népszerű és kevésbé sikeres fejedelmekről, István királyról és a város híres szülötteiről.
Meglátogattuk (igazából a szakadó esőben bemenekültünk) Vajdahunyad Várát, a Hunyadiak mesebeli várkastélyát. Megtekintettük a híres bástyákat, illetve a különféle termeket, valamint a Mátyás-loggiát.
Késő este értünk szálláshelyünkre, Dévára. A gyerekek számára ez volt az út leginkább megrendítő tapasztalata, hiszen a vacsoránkat felszolgáló árvákat érzékelhették, hogy milyen szerencsések ők azért, hogy családban élhetnek. A szállásunkkal és az ellátással minden szempontból meg voltunk elégedve.
5. nap
Reggel a ferences templomban előtt hallgatunk meg egy diákelőadást a Böjte Csaba ferences szerzetes nevével fémjelzett Dévai Szent Ferenc Alapítvány tevékenységéről. Ajándékok vásárlása után átadtuk jótékonysági gyűjtésünk eredményét az alapítvány munkatársainak. A megható pillanatok után Déva várát látogattuk meg. A már messziről látható szabályos kúp alakú hegyre, amely a Maros partján, stratégiai helyen épült, libegővel jutottunk fel.
Útunk következő állomásaként felkerestük Marosillyén Bethlen Gábor erdélyi fejedelem szülőkastélyát, illetve azt az ún. Vörös Bástyát, amely a hatalmas iktári Bethlen uradalom várkastélyából megmaradt. Ajándéktárgyak vásárlása után továbbindultunk Aradra. A tizenhármak városában felkerestük és megkoszorúztuk a Szabadság-szobrot a régi Tűzoltó téren. A kirándulásunkról végül pénteken, az esti órákban érkeztünk haza.
Székesfehérvár, 2019.07.24.
A kirándulásról készült képek itt elérhetőek.